Hrad Gýmeš

27.10.2019

Tohoročný október si pre nás pripravil vskutku ukážkové babie leto. Takže sedieť doma cez víkend by bol hriech. Preto, prečo nejsť na výlet. Naším cieľom dnes bol hrad Gýmeš.

Zrúcanina hradu sa nachádza neďaleko Nitry nad obcou Jelenec. K hradu vedie niekoľko prístupových ciest. Môžete sa tam dostať dvomi turistickými chodníkmi. Žltým z obce Jelenec, alebo Kostoľany pod Tribečom. Zeleným z obce Ladice, alebo od Jelenskej gaštanice. My sme si zvolili cestu z obce Jelenec. Autom sa dá vyviesť až po chatovú oblasť a práve tam začína žltý chodník. Cesta po žltej značke trvá zhruba 45 minút a dovedie vás do sedla pod hradom. Tam cesta na hrad pokračujte po zelenej značke. Celý čas idete lesom, takže výhľady na okolitú krajinu sa moc nenaskytnú. No užiť si ich môžete až na samotnom hrade. Ten tiež vďaka lesu zbadáte až keď ste tesne pod nim.

Z hradu sa vám naskytnú úžasne pohľady na okolitú krajinu. Záhadný Tribeč máte ako na dlani a nečudujem sa spisovateľovi Karikovi, že do tejto oblasti situoval dej svojej knihy Trhlina. Všade navôkol sa rozprestierajú samé lesy. Nie je problém sa v nich stratiť. To sme zistili aj cestou k hradu. Pokiaľ by tam nebol vyšliapaný chodník asi by bolo ťažké zistiť kde sme. Les je všade rovnaký.

Hrad bol postavený krátko po odchode Tatárov z Uhorska a prvá zmienka o ňom je z roku 1253. Poskytoval obydlie pre Ondreja, syna Ivanka z rodu Huntovcov-Poznanovcov a bol oporným bodom pri ochrane rodového územia. Ako väčšina hradov na Slovensku mal viacero majiteľov. Jedným z nich bol aj Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho v roku 1302 dobil a privlastnil si ho. V roku 1576 ho dobili a zničili Turci. Hrad bol značne zničený a ešte k jeho skaze dopomohla aj roľnícka vzbura v roku 1610. Roku 1613 ho dal opraviť s veľkými nákladmi Žigmund Forgáč. Forgáčovci ho obývali a zveľaďovali až do konca 18. storočia keď ho opustili. V tridsiatich rokoch 19. storočia hrad spustol až na toľko, že v roku 1846 boli z neho len ruiny.