Hrad Fiľakovo

04.10.2015

Stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad mestom Fiľakovo, na nevysokom sopečnom kuželi. Hrad patrí k najstarším kamenným opevneniam na Slovensku.

Podľa jednej z povestí mal za vznikom hradu stáť pastiersky pes menom Ucháň, po maďarsky Fülek. Ten mal nájsť pri pobehovaní za ovcami poklad, ktorý potom jeho majiteľ pastier minul na postavenie hradu. Z vďaky k psovi pomenoval hrad po ňom - Fülek. V preklade Fiľakovo.

História hradu je však menej prozaická a siaha až do dvanásteho storočia, keď na jeho mieste stálo kamenné opevnenie. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242, kedy hrad úspešne odolal Tatárskym nájazdom. Na hrade sa vystriedalo viacero majiteľov a medzi nimi aj Matúš Čák Trenčianský. Po zosilnení tureckého nebezpečenstva bol hrad prestavaný na mohutnú renesančnú pevnosť. Spolu s hradom sa vybudovalo aj mestské opevnenie nadväzujúce na hradnú akropolu. Hrad sa napriek snahe obrancov však v roku 1554 dostal do rúk Turkov, ktorí sa na ňom usídlili na 39 rokov. O obsadení Fiľakova sa mienky autorov rozchádzajú. Podľa zachovaného listu študenta Martina z 9. septembra 1554 zradcovia boli nemeckí žoldnieri. Historik Miklós Istvánffy uvádza, že Turkov vpustil do hradu turecký služobník cez okno, ktoré slúžilo na vyhadzovanie smetí. Podľa Žigmunda Forgácha údajne František Bebek uvrhol do väzenia jedného kňaza. Ten, aby sa pomstil, prezradil miesto nízko položeného okna jednému Turkovi. Cisárske vojská dobyli hrad späť od Turkov v roku 1593. Odvtedy sa na ňom vystriedalo niekoľko veliteľov. Časté vojenské nepokoje medzi mocenskými skupinami habsburskej ríše a cisárom sa podpísali aj na jeho vzhľade. Hrad bol viackrát prestavaný aby odolával častým útokom.

V dnešnej dobe je z hradu ruina a zachovala sa len Bebeková bašta. Bolo to vďaka tomu, že v 19. storočí slúžila ako sýpka a bola zastrešená. Dnes je v nej múzeum v ktorom vás zoznámia s históriou tohto unikátneho hradu. Môžete využiť aj náučný chodník po hrade, ktorý okrem histórie hradu približuje geologickú minulosť hradného vrchu. Ten je zvyškom okrajového tufového valu sopečného krátera. Materiál z neho pol použitý na stavbu hradu.